معرفی مرکز کار آفرینی

مرکز کارآفرینی دانشکده صنایع تهران جنوب تحت نظر انجمن‌ علمی دانشکده در اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۷ رسماً فعالیت خود را آغاز کرده است.
در این روزها توجه به مقوله کارآفرینی و شرکت‌های دانش‌بنیان و برنامه چهارم توسعه کشور سبب شده است که کارآفرینی تبدیل به یکی از مباحث مهم در سطح کلان کشور شده و هر ارگان و سازمانی چه دولتی و چه خصوصی سعی در ایجاد این مراکز یا حمایت از آن ها را دارند.
بهترین محل برای رشد و نمو این مراکز، دانشگاه‌هاست؛ چراکه در محیط دانشگاهی امکانات بیشتری در اختیار دانشجویان قرار دارد و آن‌ها می‌توانند در کنار اساتید کار کنند و از تجربه و علم آن‌ها در شاخه موردنیازشان استفاده کنند. علاوه بر دلایل ذکرشده، شرکت‌های دانشگاهی در صورت شکست با ضررهای مادی و معنوی بسیار کمتری مواجه خواهند شد، درحالی که شرکت‌های خارج از دانشگاه و دور از محیط‌های آکادمی، درصورت مواجهه با شکست  خساراتی فاجعه‌آمیز چه از نظر مادی و چه از نظر معنوی خواهند دید.
به همین دلیل است که در شرایط فعلی در تمامی دانشگاه ها مراکزی تحت عنوان کلینیک کارآفرینی ایجادشده است تا بتوانند رشد و فعالیت این نوع کسب کارها را مدیریت کرده، آن‌ها را نیازسنجی کند و برای آن‌ها متناسب با نیازشان کارگاه‌ها و کلاس های آموزشی گوناگون برگزار کند.
دانشکده صنایع از این قاعده مستثنی نیست و اساساً دانشجویانی که به تحصیل در رشته صنایع می‌پردازند به سبب دیدی که رشته صنایع به آن‌ها می‌دهد، بیشتر در نقش رهبران کسب‌وکارها ظاهر می‌شوند؛ چراکه عموم دروسی که مهندسان صنایع در دوره کارشناسی اخذ می‌نمایند، دروسی است که دیدی کلی در مورد اکثر رشته‌ها به آن‌ها می‌دهد و ازآنجایی‌که تعداد واحدهای مدیریتی در این رشته بیشتر است، دانشجویان دیدی مدیریتی نسبت به دروس تخصصی گذرانده شده پیدا می‌کنند؛ ازاین‌رو دانشجویان رشته صنایع تمایل و توانایی بیشتری برای ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان یا کسب‌وکارهای جدید را نسبت به دانشجویان سایر رشته‌ها دارند. با توجه به موارد ذکر شده مرکز کارآفرینی برنامه ای جامع و مدون با استفاده از تجارب سایر دانشگاه‌ها مانند دانشگاه تهران: دانشکده کارآفرینی، دانشگاه امیرکبیر: مرکز کارآفرینی، دانشگاه بوعلی سینای همدان: بازار فرصت و کمک از اساتید مطرح این حوزه مانند: الساندرو دوری (مدیر ارشد یجی کالا)، دکتر علی شهابی(رئیس مرکز دانش‌افزایی دانشگاه یادگار امام)، دکتر علیرضا ناطقی فر(مدیرکل وزارت کار)، دکتر مهدی شناسایی(استاد دانشگاه)، مهندس بهرام فر (استاد کارآفرینی) و دکتر آرش راد مهر (مشاور برنامه پایش، استاد دانشگاه و مشاور کارآفرینی) تهیه‌ نموده است.
هدف از راه‌اندازی این مرکز علاوه بر مواردی که پیش‌تر گفته شد، رشد و توسعه فرهنگ کارآفرینی در بین دانشجویان و دانشکده، افزایش دغدغه کاری دانشجویان، به‌کارگیری هرچه بیشتر علم دانشگاهی در صنعت، افزایش کار تیمی در محیط کاری و دانشگاهی، افزایش ثبت شرکت‌های دانش‌بنیان در دانشگاه و ایجاد اشتغال برای تمامی اقشار جامعه به‌خصوص دانشجویان خلاق است.
برنامه این مرکز بر پنج ستون استوارشده است:
۱- برگزاری کارگاه‌ها و سمینارها
۲- جلسات هم‌اندیشی
۳- جلسات برسی ایده‌ها و کسب کارهای جدید و سنتی
۴- برگزاری جلسات مشاوره مرتبط با کسب کارها
۵- بازدید از مراکز صنعتی و نمایشگاه‌ها

About the Author: پدرام ذباح

Leave A Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *