تدبیری جدید: ممنوعیت واردات خودرو

بر اساس جدیدترین تصمیم‌گیری دولت واردات هرگونه خودرو خارجی حتی خودروهای هیبریدی ممنوع است اما واردات خودروهایی به صورت سی‌کی‌دی انجام می‌شود آزاد است و ارز رسمی به واردات این محصولات اختصاص می‌یابد. وزیر صنعت، طی نامه‌ای در تاریخ ۳۰ خرداد به رئیس سازمان توسعه تجارت فهرست گروه چهارم کالایی که واردات آن‌ها با ممنوعیت همراه است ابلاغ کرد.

بر اساس لیست پیوست فهرست گروه چهارم کالایی شامل ۱۳۳۹ ردیف تعرفه، واردات خودرو ممنوع اعلام شده است.

به گزارش انتخاب بر اساس جدیدترین تصمیم‌گیری دولت واردات هرگونه خودرو خارجی حتی خودروهای هیبریدی ممنوع است اما واردات خودروهایی به صورت سی‌کی‌دی انجام می‌شود آزاد است و ارز رسمی به واردات این محصولات اختصاص می‌یابد.

بنابراین گزارش محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت طی نامه‌ای در تاریخ ۳۰ خرداد به رئیس سازمان توسعه تجارت فهرست گروه چهارم کالایی که واردات آن‌ها با ممنوعیت همراه است ابلاغ کرد.

در این نامه آمده است: بدین‌وسیله فهرست گروه چهارم کالایی شامل ۱۳۳۹ ردیف تعرفه ۸ رقمی که ثبت سفارش آن‌ها در جلسه روز جاری ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی ممنوع گردیده، جهت اجرا ابلاغ می‌گردد.

لازم به ذکر است که کلیه ثبت سفارش‌های صادره قبلی مربوط به این ردیف‌ها فاقد اعتبارند مگر این‌که قبل از این تاریخ توسط شبکه بانکی تأمین ارز گردیده و یا بدون انتقال ارز باشند.

بر اساس لیست پیوست کالاهایی که با ممنوعیت ثبت سفارش مواجه شده‌اند، واردات خودرو کامل نیز ممنوع اعلام شد.

مشخص نیست با این تصمیم ناگهانی بازار خودروهای وارداتی دوباره چه سمت و سویی به خود خواهد گرفت، هرچند احتمال شوک دیگری به بازار و افزایش سرسام‌آور قیمت‌ها با این تصمیم وجود دارد. مخصوصاً اینکه دلالان حضور فعالی در بازار داشته و اقدام به قیمت‌گذاری خودسرانه می‌کنند. ظاهراً دولت و مسئولان به هیچ وجه تمایلی به ثبات در بازار خودرو و حقوق مصرف‌کنندگان ندارند و دربست در اختیار تام و تمام منافع گاری‌سازان داخلی هستند.

منبع: پدال

About the Author: af.1024

Leave A Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *